Dinamik Kodlar için Kod ve Ad Formüllerinin Oluşturulması

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Dinamik Ürün Tanımları >

Dinamik Kodlar için Kod ve Ad Formüllerinin Oluşturulması

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Dinamik kodlama sisteminde Gusto’da açılan stok kartları fiziksel bir stoğu ifade etmemektedir. Stoğa, dinamik özellikler kazandırıldığında rengi, eni, boyu vb. özellikleri belirlenmiş gerçek stoğu ifade etmektedir. Stoğa ait dinamik özellikler stoğun izleme kodlarında yer almaktadır. Bu yüzden stoklar değerlendirilirken stok kodu ve izleme kodu ile adlandırılması gerekmektedir. Hareketler esnasında oluşturulan konfigürasyonların veya iş emri oluşturulurken otomatik olarak oluşan izleme kodlarının almış olduğu dinamik değerlere göre adı veya kodu formülize edilerek listelerde anlamlı isimlerle görüntülenmesi sağlanabilir. Eğer, stok kartında izleme kodu için formul tanımlanmamışsa izleme kodunu Gusto son kaldığı kodu vermektedir. İzleme adı için  Otomatik İş Emri şeklinde sabit bir isim vermektedir.

Dinamik izleme kodu adı ve kodunda formul tanımlama ekranına ulaşmak için stok kartında izleme kodları sekmesinde formül butonuna basılır. İzleme kodları ekranında daha önceden oluşturulmuş olan izleme kodları ve almış oldukları dinamik değerler izlenebilir.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

 

Formül Ekranı

 

Formül butonuna tıklandığında aşağıdaki ekran açılacaktır:

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki alanda, tanımlanacak formül için formül adı ve açıklaması yazılır, formül kodu olan kutucuklar işaretlenir:

 

dinamikkodizlemekodualan1

 

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki alanda, izleme kodunun bağlı olduğu stoğa ait kod, ad, kısa ad, barkod bilgileri yer alır. Sonrasında stok kartında seçilen dinamik özellikler listelenir. En üstte yer alan sabit değer alanında ise formülde yer alması istenen sabit ifadeler veya karakterler için alan mevcuttur. Örnek olarak, formülde kullanılan dinamik özellikler arasına tire “-”, nokta “.” gibi karakterler için kullanılmalıdır. Ayrıca, bu alanda yer alan 2. kolonda “Tamamı” ifadesi seçilen değerin tamamının formülde kullanılacağını belirtir. “Sağ” veya “Sol” ifadeleri ise verilen parametrelere göre sağdan veya soldan n.karakterden sonra m.tane karakter alınsın şeklinde formüle edilebilir. Örnek olarak, “03.01.XYZ” şeklindeki bir ifadenin “XYZ” alanını kullanabilmek için Sağ/6/3 veya Sol/0/3 şeklinde formülasyon kullanılabilir.

 

dinamikkodizlemekodualan2edit

 

Bu alanda seçilen satırda yapılan düzenlemeler tamamlandıktan sonra sağdaki alanda bulunan “->” butonu ile formüle ekleme yapılır. “X” butonu ile D bölümünde seçilen formul parçası silinebilir. Alt kısımda bulunan “->” tuşları ile seçilen formül parçasının sırası değiştirilebilir.

 

Son olarak aşağıda gösterilen alanda ise izleme adına minimum veya maksimum uzunluk sınırlaması yapılabilir. İlgili kısıtlama uygunsuz bir durum oluştuğunda ise “Serbest Bırak”, “Uyar” veya “Engelle” seçenekleri ile kullanıcı engellenebilir veya uyarı verilebilir.

 

dinamikkodizlemekodualan3

 

Gerekli seçimler tamamlandıktan sonra kaydet butonuna basılıp ekrandan çıkılır.