Ürün Ağaçlarında Dinamik Miktar Formüllerin Oluşturulması

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Dinamik Ürün Tanımları >

Ürün Ağaçlarında Dinamik Miktar Formüllerin Oluşturulması

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Dinamik kodlamada malzemelerin kullanım miktarları da formüllere bağlanarak kontrol edilebilir. İstenen koşullar sağlandığında malzeme tüketim miktarı belirtilebilir. İlgili koşulları sağlamayan durumlar için kullanım miktarı sıfır “0” olarak atanabilir.

Miktar formulü yazabilmek için ürün ağacında malzeme gridinde miktar alanında bulunan “...” üç nokta butonu kullanılarak formül ekranına ulaşılır.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Açılan ekran dinamik formül ekranı ile aynıdır:

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

'Koşul Tanımları' ekranında sağlanması beklenen şartlar yazılır ve ilgili koşulun sağlanması durumunda geçerli olacak miktar formülü yazılır. 'Varsayılan Sonuç' alanına hiçbir koşulun sağlanamaması durumunda kullanılacak miktar formulü yazılır. Varsayılan sonuç için genellikle sıfır “0” veya anlamsız büyük bir sayı yazılır. Büyük bir sayı yazılmasının sebebi eğer siparişte veya ürün ağaçları formül tanımlarında bir yanlışlık varsa büyük sayı ile hatanın göze çarpmasını sağlamak içindir.

Örnek olarak, üründe kullanılacak bir Sağ Yan Tabla için ürünün BOY ve DERİNLİK bilgileri Sağ Yan Tablanın BOY ve EN bilgisi olarak atanır. Sonrasında, Sağ Yan Tablada kullanıcak olan MDF miktarı için (EN*BOY)/10000 şeklinde bir formul yazılarak MDF nin m2 olarak kullanım miktarı bulunabilir.

 

Eğer, malzeme için miktar formülü yazılmış ise ürün ağacı üzerinde yazılmış olan sabit miktar bilgisinin hiçbir geçerliliği yoktur.