e-Fatura Numaraları

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Fatura > Likom e-Fatura Yazılımı Kullanımı (Offline) > Likom e-Fatura Modülü Genel Tanımları >

e-Fatura Numaraları

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

e-Fatura Numaraları grubu altında yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir.

 

E-Fatura Numaraları

Müşteri/Seri için Numara Eşlemeleri

 

fatclip0065

 

‘e-Fatura Numaraları’ grubunda  yer alan başlıklara ve bu başlıklar altında yapılabilecek işlemler ilgili başlıklar altında detaylı olarak tarafınıza aktarılmıştır.

 

tog_minuse-Fatura Numaraları

‘e-Fatura Tanımları’ sekmesi altında ‘e-Fatura Numaraları’ grubunda yer alan e-Fatura Numaraları seçeneği ile sistemde tanımlı olan e-fatura kodlarına ilişkin son kullanılan numaralar görüntülenmektedir. ‘E-Fatura Numaraları’ ekranı yardımı ile oluşturulacak olan e-faturalarda hangi kodun kullanılacağı belirlenebilmektedir.

fatclip0066

‘e-Fatura Numaraları’ listesinde yer alan ‘Kod’ alanına e-fatura oluşturulurken kullanılacak olan kod yazılarak e-fatura kod tanımlaması yapılabilmektedir. Listede seçili koda ait son kullanılan numara bilgisi de yer almaktadır.

 

tog_minusMüşteri/Seri için Numara Eşlemeleri

‘e-Fatura Tanımları’ sekmesi altında ‘e-Fatura Numaraları’ grubunda yer alan Müşteri/Seri için Numara Eşlemeleri seçeneği ile sistemde tanımlı olan e-fatura kodları ile müşteriler arasında eşleme yapılmasına olanak sağlanmıştır. ‘Müşteri/Seri için Numara Eşlemeleri’ ekranı yardımı ile oluşturulacak olan e-faturalarda hangi müşteriye ait hangi fatura serisi için hangi kodun kullanılacağı belirlenebilmektedir. Müşteri ve numara kodu eşlenmeyecek olsa bile ‘Varsayılan Numara Kodu’ seçimi yapıldıktan sonra yapılan işlem “Kaydet” butonuna basılarak kaydedilmelidir.

 

e-Fatura oluşturulur iken seçili müşteriye ait e-Fatura numara kodu aşağıdaki sıraya göre kontrol edilerek tespit edilmektedir.

 

1.

Müşteri(Cari) ve Fatura Serisi

2.

Müşteri(Cari)

3.

Fatura Serisi

4.

Standart/Varsayılan Numara Kodu

 

fatclip0067

 

Müşteri-fatura numara eşlemesi yapmak için ‘Müşteri-Fatura Numarası Eşlemeleri’ ekranında yer alan ‘Müşteri Kodu’ alanından müşteri seçimi yapılır. Müşteri seçimi yapıldıktan sonra bu müşteriye gidecek olan e-faturalar için kullanılacak olan e-fatura numara kodunun hangi fatura serisi için geçerli olduğu ‘Fatura Serisi’ alanı kullanılarak belirtilir. Seçili müşteri ve fatura serisi için hangi e-fatura numara kodunu kullanılacağı da belirlendikten sonra ‘Kaydet’ butonuna basılarak müşteri-fatura numarası eşleme işlemi tamamlanır.