e-İrsaliye Görsel Tasarımı

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-İrsaliye > e-İrsaliye Tanımlamaları >

e-İrsaliye Görsel Tasarımı

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

E-İrsaliye Görsel Tasarımı

‘Görsel Tasarım’ grubunda yer alan başlıklara ve bu başlıklar altında yapılabilecek işlemler ilgili başlıklar altında detaylı olarak tarafınıza aktarılmıştır.

Genel Tanımlar Ekranı
Resmi Büyütmek İçin Tıklayın

 

Görsel İrsaliye Tasarımı

‘Genel Tanımlar’ sekmesi ‘Genel Tanımları’ grubu altında yer alan ‘Görsel İrsaliye Tasarımı’ fonksiyonu ile Likom e- İrsaliye Yazılımı ile oluşturulan e- İrsaliyelerin görünümünde istenilen değişikliğin yapılması mümkün hale getirilmiştir. ‘Görsel İrsaliye Tasarımı’ butonuna basıldığında kayıtlı İrsaliye tasarımları listenmektedir.

Görsel İrsaliye tasarımı iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki temel İrsaliye tasarımı olup görsel İrsaliye tasarım ekranında yer alan özellikler görsel araçlar kullanılarak değiştirilebilmektedir. İkinci görsel İrsaliye tasarımı seçeneği gelişmiş İrsaliye tasarımı olup bu seçimi yaparak e-İrsaliyenin görünümünü HTML kodunda yapacağınız değişiklikler ile düzenleyebilirsiniz.

clip0111

Şekil 1 : Görsel Tasarım Tanım Listesi

Mevcut bir e-İrsaliye  görsel tasarımını güncellemek için ‘Aç’ butonu kullanılarak görsel tasarım açılır ve istenen değişiklikler yapıldıktan sonra ‘Kaydet’ butonuna basılır.

clip0112

Şekil 2  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Görüntüsü

‘Tasarım Türü’ seçimi yardımı ile İrsaliye görseli üzerinde hazır temalar kullanılarak, basit tasarım seçenekeleri ya da gelişmiş tasarım seçenekleri kullanılarak değişiklikler yapılabilmektedir.

 Tasarım Türü: e-İrsaliye Görsel Tasarımı hazırlama aşamasında kullanılmak istenilen tasarım türü seçiminin belirtildiği alandır.

Tasarım Türü çeşitilerine ait detaylar aşağıdaki gibidir.

 

 

 

Hazır Temaları Kullan

 

‘Hazır Temaları Kullan’ seçeneği yardımı ile Likom e- İrsaliye Yazılımı ile birlikte gelen standart İrsaliye temaları kullanılarak gönderilecek e- İrsaliye tasarımına ait tema değiştirilebilmektedir.

e- İrsaliye için görsel tasarım yapılırken Likom e- İrsaliye Yazılımı içerisinde standart olarak kullanıcıya sunulan temalardan biri kullanılmak isteniyor ise bu seçenek işaretlenmelidir. 

Aşağıdaki listelenen hazır temalardan uygun olan tema seçildikten sonra “Yenile” butonuna basılarak seçili temanın uygulanmış olduğu İrsaliye tasarımı görüntülenebilir.

clip0113

Şekil 3  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Görüntü

 

Tema seçimi yapıldıktan sonra e-İrsaliye görseli üzerinde; yazı fontu, yazı tipi ve yazı rengi değiştirme gibi değişiklikler yapılmak istenir ise ‘Basit Tasarım’ ya da ‘Gelişmiş Tasarım’ seçimlerinden biri seçilerek İrsaliye görseli üzerinde çeşitli değişiklikler yapılabilmektedir.

 

Basit Tasarım 

e-İrsaliye için görsel tasarım yapılırken yazı tipi, yazı rengi vb. Değişiklikler yapılmak isteniyor ise ve gelişmiş tasarım ile değişiklik yapılabilecek düzeyde HTML kodu bilgisine sahip değil iseniz bu seçenek işaretlenmelidir.

Basit tasarım seçenekleri üzerinde istenilen değişikliker yapıldıktan sonra “Yenile” butonuna basılarak değişikliklerin uygulanmış olduğu İrsaliye tasarımı görüntülenebilir.

clip0114

Şekil 4  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Görüntü

 

Gelişmiş Tasarım

e-İrsaliye için görsel tasarım yapılırken HTML kodu değiştirilerek fatura tasarımı düzenlenmek isteniyor ise bu seçenek işaretlenmelidir.

Gelişmiş tasarım seçenekleri üzerinde istenilen değişikliker yapıldıktan sonra “Yenile” butonuna basılarak değişikliklerin uygulanmış olduğu fatura tasarımı görüntülenebilir.

clip0115

Şekil 5  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Görüntü

 

e-İrsaliye tasarımında yapılan değişiklikleri görüntülemek için ‘Önizleme’ sekmesinde yer alan “Yenile” butonuna basmak yeterli olacaktır.

Eğer İrsaliye tasarımına şirketinize ait logonuzu eklemek isterseniz “Sayfa Üstü Resim” ve “Sayfa Altı Resim” kutucuklarını işaretleyerek İrsaliye görünümüne istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz.

Resim eklemek için ise ‘Resim Yok’ yazılı alan sağ tıkladıktan sonra çıkan seçenekler arasından “Yükle”yi seçmeniz gerekmektedir.

clip0116

Şekil 6  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Logo Ekleme

Yükleme ikonuna tıkladıktan sonra görüntülenen dosya seçim penceresi aracılığıyle yüklemek istediğiniz resim dosyasını seçebilirsiniz.  Seçili resim dosyasının e-İrsaliye görseli üzerindeki görüntüsünü de “Yenile” butonuna bastıktan sonra görebilirsiniz.

 

Kullanılacak Görsel Tasarım

Müşteri İrsaliye Görsel Tasarım Eşlemeleri ekranı, müşterilere gönderilecek olan e-İrsaliyelerin hangi müşteri için hangi görsel İrsaliye tasarımı kullanılarak oluşturulacağının belirtildiği tanımlama ekranıdır. 

Eğer bir müşteri, herhangi bir görsel tasarım ile eşlenmemiş ise bu müşteri için varsayılan görsel olarak belirtilmiş olan görsel İrsaliye tasarımı kullanılır. Bu nedenle bir müşteri için görsel fatura tasarımı eşlemesi yapılmayacak olsa bile ‘Varsayılan İrsaliye Tasarımı’ seçimi yapılmalı ve ardından “Kaydet” butonuna basılarak varsayılan görsel fatura tasarımı kaydı tamamlanmalıdır.

clip0117

Şekil 7  : e-İrsaliye Görsel Tasarım Eşleme

Görsel İrsaliye Yanıt Tasarımı

‘Genel Tanımlar’ sekmesi ‘Genel Tanımları’ grubu altında yer alan ‘Görsel İrsaliye Yanıt Tasarımı’ fonksiyonu ile Likom e- İrsaliye Yazılımı ile yanıt gönderilen e- İrsaliyelerin görünümünde istenilen değişikliğin yapılması mümkün hale getirilmiştir. ‘Görsel İrsaliye Yanıt Tasarımı’ butonuna basıldığında kayıtlı İrsaliye tasarımları listenmektedir.

Görsel İrsaliye Yanıt tasarımı iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki temel İrsaliye tasarımı olup görsel İrsaliye tasarım ekranında yer alan özellikler görsel araçlar kullanılarak değiştirilebilmektedir. İkinci görsel İrsaliye tasarımı seçeneği gelişmiş İrsaliye tasarımı olup bu seçimi yaparak e-İrsaliyenin görünümünü HTML kodunda yapacağınız değişiklikler ile düzenleyebilirsiniz.

clip0118

Şekil 8  : e-İrsaliye Yanıt Görsel Tasarım Görüntü

Mevcut bir görsel e-İrsaliye yanıt tasarımını güncellemek için ‘Aç’ butonu kullanılarak görsel tasarım açılır ve istenen değişiklikler yapıldıktan sonra ‘Kaydet’ butonuna basılır.

Kullanılacak İrsaliye Yanıtı Görsel Tasarım

Müşteri Görsel İrsaliye Yanıt Tasarım Eşlemeleri ekranı, müşterilere gönderilecek olan e-İrsaliye yanıtları için hangi görsel İrsaliye tasarımı kullanılarak oluşturulacağının belirtildiği tanımlama ekranıdır. 

clip0119

Şekil 9 : e-İrsaliye Yanıt Görsel Tasarım Eşleme

NOT: e-İrsaliye Yanıtlama ile ilgili sekmeler/ekranlar yalnızca Online e-İrsaliye lisansına sahip olan firmalarda görüntülenmektedir.