e-Defter Berat Dosyalarının İmzalanması

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Defter > e-Defter > e-Defter İmzala & Yükle >

e-Defter Berat Dosyalarının İmzalanması

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Durumu ‘Defter Dosyası İmzalandı’ olan bir e-defter açıldığında, ‘Yevmiye Defteri ve Büyük Defter Beratlarını İmzala’ kutucuğu aktif gelmekte ve bu kutucuk işaret edilmektedir.

 

Ek olarak, ekranda bulunan ‘Zaman Damgala’ seçeneği yardımıyla e-deftere ait berat dosyaları zaman damgalı olarak imzalanabilir. Berat dosyalarının zaman damgalı olarak imzalanması isteniyorsa bu durumda öncelikle ‘Zaman Damgala’ butonunun yanında bulunan seçim kutucuğu işaretlenmeli ardından da ‘Yevmiye Defteri ve Büyük Defter Beratlarını Oluştur ve İmzala’ kutucuğuna tıklanmalıdır.

 

defclip0001imzalaedefterberat1

 

E-Defterlerin zaman damgalı olarak imzalanması zorunlu değildir ancak son bildirim tarihi içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilemeyen e-deftere ait berat dosyalarının geçerli sayılabilmesi ve son bildirim tarihi geçmiş dahi olsa başkanlığa bildirilebilmesi için zaman damgalı olarak imzalanmaları gerekmektedir.

 

defclip0001imzalaedefterberat2

 

Kutucuğun altında bu adımda yapılması gereken işlemler ve işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili açıklama bulunmaktadır.

 

A_info_128

‘Yevmiye Defteri ve Büyük Defter Beratlarını İmzala’ kutucuğuna tıklamadan önce imzala işlemi sırasında kullanılacak olan Mali Mührün ya da Elektronik İmza Sertifikasının yüklü olduğu akıllı kart bilgisayara takılı ve çalışır durumda olmalıdır.

Akıllı kartınızın çalışır ve kullanıma hazır durumda olup olmadığını Kamu SM internet sayfasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz ‘İmzager’ adlı yazılım ile test edebilirsiniz.

 

Kullanıma hazır durumdaki akıllı kart bilgisayara takılır. ‘Yevmiye Defteri ve Büyük Defter Beratlarını İmzala’ butonuna basılır. Bu adımdan sonra yapılacak olan işlemler defter dosyalarının imzalanması adımındakiler ile aynıdır. Akıllı kart şifresinin belirtileceği pencere açılır. Akıllı kart şifresi belirtildikten sonra ‘Tamam’ butonuna basılır. Belirtilen kart şifresinin doğru olması durumunda akıllı karta yüklenmiş olan sertifikaların listelendiği ‘Sertifika Seçim Listesi’ penceresi görüntülenir. Bu ekrandan imzala işlemi esnasında kullanılmak istenen sertifika seçimi yapıldıktan sonra ‘Tamam’ butonuna basıldıktan sonra defterlere ait beratların imzalanması işlemi başlar ve imzalama işlemi tamamlandığında işlemin tamamlandığına dair bir bilgilendirme mesajı görüntülenir. Berat dosyalarının imzalanmasının ardından ‘Son Onaylı Defter Tarihi’ güncellenmekte ve kullanıcı bilgilendirilmektedir.

 

defclip0001imzalaedefterberat3

 

Berat dosyalarının başarılı bir şekilde imzalanmasının ardından ‘Durum’ alanında belirtilen e-defter durumu ‘Berat Dosyası İmzalandı’ olarak güncellenir ve ‘GİB E-Defter Uygulamasına Yüklenmek Üzere Paket Oluştur ve Sabit Belleğe Kaydet’ kutucuğu aktif hale gelir.