e-Defter Dosyalarının İmzalanması

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Defter > e-Defter > e-Defter İmzala & Yükle >

e-Defter Dosyalarının İmzalanması

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Durumu ‘İmzalanmamış’ olan bir e-defter açıldığında, ‘Defteri İmzala’ kutucuğu aktif gelmekte ve aktif buton işaret edilmektedir. Butonun altında bu adımda yapılması gereken işlemler ve işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili açıklama bulunmaktadır.

 

A_info_128

‘Defteri İmzala’ kutucuğuna tıklamadan önce imzala işlemi sırasında kullanılacak olan Mali Mührün ya da Elektronik İmza Sertifikasının yüklü olduğu akıllı kart bilgisayara takılı ve çalışır durumda olmalıdır.

Akıllı kartınızın çalışır ve kullanıma hazır durumda olup olmadığını Kamu SM internet sayfasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz ‘İmzager’ adlı yazılım ile test edebilirsiniz

 

Kullanıma hazır durumdaki akıllı kart bilgisayara takılır. ‘Defteri İmzala’ butonuna basılır. Bu adımdan sonra akıllı kart şifresinin belirtileceği ekran açılır.

 

defclip0001imzalaedefter1

 

Akıllı kart şifresi belirtildikten sonra ‘Tamam’ butonuna basılır. Belirtilen kart şifresinin doğru olması durumunda akıllı karta yüklenmiş olan sertifikaların listelendiği sertifika penceresi görüntülenir.

 

defclip0001imzalaedefter2

Bu ekrandan imzala işlemi esnasında kullanılmak istenen sertifika seçimi yapıldıktan sonra ‘Tamam’ butonuna basıldıktan sonra defter imzalama işlemi başlar ve imzalama işlemi tamamlandığında işlemin tamamlandığına dair bir bilgilendirme mesajı görüntülenir.

 

İmzalama işlemi tamamlandıktan sonra yevmiye defteri ve büyük defter dosyalarının imzalandığına dair bir bilgilendirme mesajı görüntülenir. Başarılı bir şekilde defter dosyaları imzalanmış ise e-defterin durumu ‘Defter Dosyası İmzalandı’ olarak güncellenir ve sıradaki işlemi gösteren ‘Yevmiye Defteri ve Büyük Defter Beratlarını İmzala’ kutucuğu aktif hale gelir.