e-Defter İmzala & Yükle

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Defter > e-Defter >

e-Defter İmzala & Yükle

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

E-Defter ana menüsünde ‘E-Defter grubu altında bulunan ‘E-Defter İmzala & Yükle’ seçeneği tıklanır. exp_collapse

‘E-Defter İmzala & Yükle’ seçeneği tıklandıktan sonra E-Defter İmzalama ve Yükleme ekranı görüntülenmektedir.

 

defclip0001edefterimzala2

 

‘E-Defter İmzala & Yükle’ ekranında imzalanmamış, defter ya da beratı imzalanmış ya da henüz GİB onaylı berat dosyaları sisteme yüklenmemiş e-defterler listelenmektedir. ‘Defter ve Beratını Bilgisayara Kaydet’ butonuna basıldığında henüz imzalanmamış olan e-defter dosyaları bilgilendirme mesajında belirtilen dizine kaydedilir.

defclip0001edefterimzalama3

 

‘Defter ve Beratını Sil’ butonu yardımıyla ise imzalanmamış olan e-defter kaydı silinebilir. Ekranda bulunan listeden imzalama ya da yükleme yapılmak istenen e-deftere çift tıklayarak ya da e-defter seçimi yaptıktan sonra ‘E-Defter İmzala & Yükle’ butonuna basılarak sürece ilişkin işlemlerin yapılabileceği ekran açılır.

 

defclip0001edefterimzala4

 

İşlemlerin yapılabileceği ekranda ‘Defter Kontrol Numarası’ alanında seçilmiş olan deftere ait kontrol numaralarından biri, ‘Dönem’ alanında defterin ait olduğu dönem bilgisi, ‘Ay’ alanında defterin hangi aya olduğu, ‘Yıl’ alanında defterin hangi yıla ait olduğu ve ‘Durum’ alanında da defterin mevcut durumu gibi bilgiler görüntülenmektedir. Defter durumuna göre yapılabilecek işlem kutucuğu aktif olarak gelmektedir ve yapılacak işlemi gösteren bir ok ile yapılması gereken işlem adımı vurgulanmaktadır. Her bir işlem adımına ait kutucuğun altında yapılması gereken işlem ve işleme ilişkin dikkat edilmesi önerilen bilgiler yer almaktadır.