Banka Kredileri

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Finans Yönetimi > Finans Hareketleri >

Banka Kredileri

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 

Likom Gusto ERP Yazılımında Banka kredisi oluşturma işlemi Finans(F.Ödeme, F.Tahsilat) bölümünden banka kartlarından yapılır.

exp_collapse

Finans kartları altında Banka kartlarında anlatıldığı üzere kredi girilmek istenen bankaya çift tıklanarak banka kartı açılır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

Kartın Sözleşmeler bölümünden kredinin türü seçilmelidir. Banka kredileri aynı zamanda kendi içinde Faiz Oranı Tipi ve Taksit tipine göre ikiye ayrılmaktadır. Spot Kredi ve Rotatif (Sürekli) Kredi de Sabit Faiz ve Değişken Faiz, Taksitli Ticari Kredi de Periyodik Ve Esnek Taksit tipi uygulaması vardır. Serbest Kredide faiz oranı tipi uygulaması kullanılmaz.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

Sabit faiz de Faiz Oranı % olarak bir defa yazılır, ancak Değişken Faiz oranlı kredilerde değişken düğmesine basar basmaz Değişken Faiz Girişi ekranı açılır. istenilen kadar farklı faiz oranları girilebilir Faizin değişkenlik gösterdiği başlangıç ve bitiş tarihleri verilebilir.

Kredi4

Vergiler ve Kesintiler

Komisyon

Bankaların yaptıkları hizmetler karşılığında aldıkları bedel olarak tanımlanır. Anapara üzerinden hesaplanır.

Komisyon tutarı hesaplama formülü;

Komisyon Tutarı = Anapara x ( Komisyon Oranı / 100 ) x Süre / 360

BSMV

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi ( BSMV ), bankaların elde ettikleri tüm gelirler üzerinden resmi kurumlara ödemek zorunda oldukları bir vergi türüdür. Faiz tahakkuk dönemlerinde müşterilerden tahsil edilir.

BSMV tutarı hesaplama formülü;

BSMV Tutarı = Faiz Tutarı + Komisyon Tutarı x ( BSMV Oranı / 100 )

KKDF

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, krediye tahakkuk eden faiz tutarı üzerinden belirli oranlarda hesaplanan ve kredi faizine ilave olarak müşteriden tahsil edilen fon kullanma maliyetidir. Faiz tahakkuk dönemlerinde müşterilerden tahsil edilir.

KKDF tutarı hesaplama formülü;

KKDF Tutarı = Faiz Tutarı x ( KKDF Oranı / 100 )