Takvim Uygulaması ile Özel Gün Tanımlama

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Finans Yönetimi > Finans Hareketleri > Banka Kredileri >

Takvim Uygulaması ile Özel Gün Tanımlama

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

 

Likom Gusto ERP Yazılımı, Firmanızın kullanmış olduğu Banka Kredi geri ödemelerinde tatil günlerini dikkate alarak ödeme planı oluşturmaktadır. Banka Kredi geri ödemelerinde tatil günlerinin dikkate alınması için tatil günlerinin Standart Takvime tanıtılması ya da oluşturulan Özel Takvimde tatil günlerinin belirtilmesi gerekmektedir.

tog_minusÖzel Gün Tanımlama

Özel Gün Tanımlama için Gusto Sistem Genel Tanımlarda Özel Gün Tanımları seçilmelidir.

exp_collapse

Açılan ekranda  Tatil, Resmi Tatil ve Dini Tatil hazır olarak tanımlı gelir. Ayrıca tanımlanmak istenilen özel gün tanım alanına girilerek kaydedilir. Tanımlı bulunan özel günlerin takvimde rahatça izlenmesi için renk alanı üzerinde iken çift tıklanarak açılan renk ekranından renk seçimi yapılır.

Takvim2

 

tog_minusÖzel Gün Atamaları

Tanımlanan özel günlerin takvimde kullanılması için Gusto Sistemden Özel Günler seçilip Standart Takvim ya da yeni tanımlanan takvim üzerinde özel günler işaretlenmelidir.

exp_collapse

Aşağıdaki örneğimizde 19 Mayıs resmi tatil ve Cumartesi - Pazar günleri de normal tatil olarak işaretlenmiştir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

Banka kredisinin geri ödemesi 19 Mayıs’a gelecek şekilde kredi kullanıldığında 19 Mayıs gününe gelen ödeme program tarafından otomatik olarak bir gün sonrasına yani 20 Mayıs’a aktarılacaktır.

 

tog_minusKredi Ödemelerinde Tatil Günleri için Öndeğerler

Kredi geri ödemelerinde tatil günlerinin dikkate alınması için Gusto Sistem / Firmaya Bağlı Tanımlar/ Genel Öndeğerler / Finans 1 sayfasında yer alan Banka Kredileri öndeğerlerinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Takvim20

Sözleşme Faiz Hesaplamasında Dönem Başlangıcı Dikkate Alınsın, işaretlendiğinde faiz hesaplaması kredinin çekildiği gün itibari ile başlayacaktır. İşaretlenmediği zaman kredi çekiminden bir gün sonra faiz hesaplama dikkate alınacaktır.

Kredi Ödemelerinde Banka Kartında Seçilen Çalışma Takvimi Dikkate Alınarak Ödeme Tarihlerinin Tatil Günlerine Geldiğinde Ödeme Tarihleri İlk İş Gününe Atansın, işaretlendiğinde ise yukarıdaki örneğimizde olduğu gibi 19 Mayıs’a gelen bir geri ödeme 20 Mayıs’a aktarılacaktır. İşaretlenmediği takdirde geri ödeme 19 Mayıs olarak işlem görür.

Banka kredi geri ödeme tarihi takvimde belirlenen tatil günlerine denk geldiğinde otomatik olrak bir gün sonrasını kontrol eder. Üst üste iki gün olan tatil gününü atlayarak tatillerden sonraki ilk çalışma gününe kredi ödemesi atanır. Eğer kredi vadesi tatil olan gün içerisinde bitiyor ve son geri ödeme taksiti de kredi vadesi ile son buluyorsa bu durumda tatil günlerinin öncesindeki bir gün kredi geri ödeme tarihi olarak atanır.

 

tog_minusTatil Günlerini Dikkate Alarak Ödeme Planı Hazırlamak

Banka kredi işlemlerinde sözleşmeler girilirken tatil günlerinin dikkate alınması için daha önceden Gusto Sistemde tanımlanmış ve tatil günlerinin belirlendiği Çalışma Takvimi seçilmelidir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Öndeğerlerden gerekli değiştirmeler yapıldıysa ve kredi geri ödeme tarihi tatil günlerine denk geliyorsa Likom Gusto ERP Yazılımı bu ödeme tarihini otomatik olarak bir sonraki tarihe atıycaktır. Bu değişim Para Çekme işlemi sırasında karşılaşılan Beklenen Ödemeler ekranı ile izlenebilir.