Gelen Şablon Tanımları

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Fatura > Likom e-Fatura Yazılımı Kullanımı (Offline) > Likom e-Fatura Modülü Genel Tanımları >

Gelen Şablon Tanımları

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Gelen Şablon Tanımları grubunda yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir.

 

Gelen Fatura Şablonları

Gelen Fatura Şablon Eşlemesi

 

fatclip0076

‘Gelen Şablon Tanımları’ grubunda yer alan başlıklara ve bu başlıklar altında yapılabilecek işlemler ilgili başlıklar altında detaylı olarak tarafınıza aktarılmıştır.

 

tog_minusGelen Fatura Şablonları

Gelen fatura şablonları, müşterilerce tarafınıza gönderilmiş olan satış faturalarına ve alış iade faturalarına ait tanımlı şablonların listelendiği ekrandır.

Eğer herhangi bir şablon tanımı yapılmaz ise gönderilmiş olan olan e-faturaların muhasebe modülüne aktarımı sırasında varsayılan standart şablon kullanılır.

 

Gelen e-faturalara ait şablon tanımlamaları ‘Gelen Fatura Şablonları’ ekranı kullanılarak yapılmaktadır. ‘e-Fatura Tanımları’ sekmesi altında yer alan ‘Gelen Fatura Şablonları’ butonuna basıldığında kayıtlı olan gelen fatura şablonları listelenir.

clip1662

Yeni bir gelen fatura şablon tanımı yapılacak ise ‘Yeni Şablon’ butonuna basılmalıdır. Yeni gelen fatura şablon tanımlama ekranında öncelikle şablonun adı, aktiflik durumu ve geçerlilik durumu gibi bilgiler doldurulur ve ‘Kaydet’ butonuna basılarak kaydedilir. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra ‘Farklı Kaydet’ butonu aktif hale gelirken, kaydedilen şablona ait geçerlilik durumu ‘Geçerli’ kutucuğu otomatik olarak işaretlenerek geçerli olarak güncellenir.

fatclip0043

fatclip0044

fatclip0045

Eğer sabit diskte kayıtlı olan bir gelen fatura şablonu Likom e-Fatura Yazılımı’na aktarılmak isteniyor ise sol alt köşede yer alan ‘Import’ butonuna basıldığında görüntülenen dosya seçim penceresinde ‘.lfi’ uzantılı gelen fatura şablonu dosyası seçilerek işlem tamamlanmalıdır.

Seçili şablonu sabit diske kaydetmek için ise ‘Export’ butonuna basılarak ‘.lfi’ uzantılı gelen fatura şablon dosyasının sabit diskte hangi dizine kaydedileceği belirtilerek işlem tamamlanmalıdır.

tog_minusGelen Fatura Şablon Eşlemesi

Gelen fatura şablon eşleme ekranı, müşterilerce tarafınıza gönderilmiş olan e-faturaların hangi müşteri için hangi şablon tanımı kullanılarak saklanacağının belirtildiği tanımlama ekranıdır.

Eğer bir müşteri, herhangi bir şablon tanımı ile eşlenmemiş ise bu müşteri için varsayılan şablon olarak belirtilmiş olan giden fatura şablonu kullanılır. Bu nedenle bir müşteri için şablon eşlemesi yapılmayacak olsa bile ‘Varsayılan Şablon’ seçimi yapılmalı ve ardından “Kaydet” butonuna basılarak varsayılan gelen e-Fatura şablon kaydı tamamlanmalıdır.

fatclip0046

Müşteri şablon eşlemesi yapmak için ‘Müşteri-Şablon Eşlemeleri’ ekranında yer alan ‘Müşteri Kodu’ alanından müşteri seçimi yapılır. Müşteri seçimi yapıldıktan sonra bu müşteriye gidecek olan e-faturalar için kullanılacak olan e-fatura şablonunun hangi fatura serisi için geçerli olduğu ‘Fatura Serisi’ alanı kullanılarak belirtilir. Seçili müşteri ve fatura serisi için hangi e-fatura şablonunun da kullanılacağı belirlendikten sonra ‘Kaydet’ butonuna basılarak müşteri şablon eşleme işlemi tamamlanır.