Kullanım Şekli

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom Gusto Dinamik İzleme Yazılımı >

Kullanım Şekli

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Gusto Dinamik İzleme, Gusto’da yer alan tüm tabloları kullanıcıların kullanabileceği bir bilgi kümesine dönüşerek hızlı ve doğru olarak raporlanmasını amaçlamaktadır. Gusto Dinamik İzleme, Gusto içerisinde gerçekleşen işlemleri liste halinde ayrıntılı bir şekilde sunmak ve parametrelerle istenilen kriterlere göre sonuç almayı sağlar.

 

TARİH PARAMETRELERİ

Tarih Parametrelerinin Özellikleri:

Kriterler ekranında Başlangıç ve Bitiş tarih kriterlerinde tarih seçimi yaparken bu oku seçilirse kriter seçiminizde standart bir takvim çıkartır.

 

dinamik1

 

‘...’ Kriterler ekranında Başlangıç ve Bitiş tarih kriterlerinde tarih seçimi yaparken nokta seçimini yaptığınızda aşağıdada ekran görüntüsü bulunan alan karşınıza gelir. Bu alanda kriter alanlarını standart takvimde sıra ile ayları dolaşmak yerine standart hafta ve ay bazında arama yapmanızı sağlar. Böylece, “İçinde bulunulan: Hafta – Pazartesi” seçeneğiyle şablon kaydedildiğinde, listenin açıldığı tarihteki hafta başı kriter olarak kullanılır.

dinamik2

İçinde Bulunan Tarih: İçinde bulunduğunuz günü belirtir.

Önceki Hafta: Bulunduğunuz haftadan bir önceki haftayı belirtir.

Sonraki Hafta: Bulunduğunuz haftadan bir sonraki haftayı belirtir.

İçinde Bulunan Ay: Bulunduğunuz ayı belirtir.

İçinde Bulunan Yıl: Bulunduğunuz yılın Ocak ayından Aralık ayına kadar olan süreyi belirtir.

İçinde Bulunan Mali Dönem: Mali Dönem başlangıç ve bitiş tarihlerini belirtir.

Değiştirmek istediğimiz parametreleri “KRITERLER” alanını tıklayarakta ulaşabilirsiniz.(Teknik dökümanda oluşturma şekli yer almaktadır.) Bunun amacı listedeki verileri belirli kriterler doğrultusunda almanızı sağlar.

 

Liste ekranında yapılan işlemler;

“GRUPLAMAK İSTEDİĞİNİZ KOLONU BURAYA TAŞIYIN” bu seçenekle listede bulunan verileri bir yada birden fazla grup altında toplayabilirsiniz.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Satır ve Sütün kolonların birleştiği kısımdaki boşlukta sağ tuş yaparsak eğer aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi Seçenekler,İlk Duruma Getir,Şablon Olarak Kaydet ve Tanımlı Şablonlar alanları karşınıza gelir.

dinamik5

1) Seçenekler:Bu kısımda listede bulunan verilerin üzerinde grid seçeneklerle değişimler yapabilirsiniz.

dinamik7

 

Seçenekler kısmına ait genel özellikler ;

Değeri Aynı Olan Hücreleri Birleştir: Liste üzerinde aynı değerlere sahip olan hücreleri birleştirip tek değer altında toplar.

Grid Altlığını Göster: Listede bulunan veriler üzerinde matematiksel işlemler yapmanızı sağlar.

 

Grid alanında bulunan verilerin özellikleri;

o Toplam:Sayısal değerlerin toplamını verir,

o Min: Bulunduğunuz sütun alandaki en küçük değeri verir,

o Max: Bulunduğunuz sütun üzerinde ki en büyük değeri verir,

o Sayısı:Bulunduğunuz sütun üzerindeki toplam veri sayısını verir,

o Ortalama:Bulunduğunuz sütun üzerinde ortalama fonksiyonu hesaplar,

o Hiçbiri:Toplam, Min, Max Sayısı ve Ortalama işlemlerinden yaptıklarınızı iptal eder.

Grup Altlıklarını Göster: Bu seçeneği seçtiğinizde gruplama kutusuna konulan değerler için toplam fonksiyonlarının kullanılabileceği alanı açarız.

Tüm Satırlar Aynı Renkte Olsun:Renkler kısmında belirlediğiniz renkleri tüm satırda bulunan verilere uygular

Sabit Satır Yüksekliği: Satır Yüksekliği alanından satır arasındaki mesafeyi ayarlamadan otomatik satır yüksekliği uzunluğu verir.

Filitreleme Satırı Görünsün: Başlık kısmında bulunan(Hesap Kodu,Hesap Adı... alanlarının bulunduğu kısım) alanla verilerin arasındaki alan kısmı filitre kısmıdır. Bu kısmı göstermek yada göstermemek için kullanılır.

 

Kolon Filitrelemesi Çoklu Seçilebilsin: Filitreleme işlemini birden fazla alanda

yapmanızı sağlar.

Renkler:

Zebra: Satırlarda iki renk halinde ayırma işlemi yapar.

Tek Satırlar: Tek basamaklı satırlara renk verir.

Çift Satırlar:Çift basamaklı satırlara renk verir.

 

2) İlk Durumuna Getir:Listeyi ilk haline geri getirir.

 

3) Şablon Olarak Kaydet: Listede bulunan veriler üzerinde yaptığınız işlemleri son ekran haline göre kaydeder.Örneğin Hesap planı listesinin ekran görüntüsünü grid verip daha sonra Şablon Olarak Kaydet seçeneğini seçtiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsü gelir.

 

dinamik10

Yeni Şablon:Oluşturduğunuz şablon ilkkez oluşuyor ise Yeni Şablon olarak kaydedilir.

Kayıtlı Şablon: Kaydettiğiniz şablonların bulunduğu alandır.Bu kısımda bulunan kayıtlı şablonların üstünüde yeni şablon kaydedilir.

Tüm Kullanıcılar İçin Ortak Şablon: Oluşturmuş olduğunuz şablonu diğer kullanıcılar ile de paylaşmayı sağlar.

Varsayılan: Liste açılırken varsayılan olarak seçilmiş şablonu kullanır. Tüm kullanıcılar için varsayılan şablo seçildiğinde kullanıcının kendisi için seçtiği varsayılan şablonu ezer. Kaydettiğiniz şablonlar kolonların bitişiminde olan Şablon Olarak Kaydet Alanın altında bulunmaktadır.

 

4) Tanımlı Şablonlar: Şablon olarak kaydettiğiniz listelerinizin bulunduğu alandır.Bu alanda kaydettiğiniz şablonları silebilirsiniz. Şablonu seçip “Sil” butonunu tıklamanız yeterlidir.

dinamik11

 

Listeler üzerinde yapacağınız bir diğer işlemler ise liste başlıklarının bulunduğu alanlardır.Bu alanda bulunan kolonlar üzerinde işlemler yapabilirsiniz.

Sağ tuşun özelllikleri aşağıdaki gibidir.

 

Artan/Azalan Sıralama: Bu butonu bastığınızda listenizi artarak yada azalarak sıralama yapmış olursunuz.

Sıralama İptal: Yapılan sıralamayı iptal etmenize yarar.

Bu Kolona Göre Grupla: Bu işlemi hangi kolonun üstünde yapılıyorsa gruplama işlemini ona göre yapar. Ayrıca gruplama işlemini kolon isimlerini gruplama çubuğu alanına çekerek de çoğaltabilirsiniz.

Gizle Gruplama Kutusu: “Gruplamak İstediğiniz Kolonu Buraya Taşıyınız” kısmı gruplama alanıdır, bu alanı gizler.

Kolonu Gizle: Bulunduğunuz kolonda bu şecenek seçilirse kolon gizlenir.

Kolon Seçimi: Gusto Dinamik İzleme’de listelerde bulunan kolonları kullanıcılar Liste Tanımları kısmında bulunan ALANLAR kısmından belirlenmektedir. Kolon eklemek ya da kolan çıkarmak için ekranda görüntüsü bulunan alanda seçme işlemi yapıp listenin başlık kısmına konulur ya da listedeki bir kolonu çıkarmak için kolon tutulur ve kolon seçimi kutusu içerisine bırakılır.

Döviz Ekleme:Kolon seçim alanın içerisinde bulunan “Doviz” alanı tutara ait dovizin resimli gözükmesini sağlar.

En Uygun: Hangi kolonun üstünde En uygun seçeneğini seçilirse o kolonun Başlık bilgilerinin tümünün görülmesi için kolonun uzunluğunu en uygun uzunluğa getirilir.

Filitre Girişi: Bu alan bir çok dizin altında filitre koyarak arama yapmanızı sağlar.Örneğin “vadesiz” yazdığınızda filitre alanına içerisinde sadece “vadesiz” kelimesi geçen veriler ekranınıza gelecektir. Filitreyi kaldırmak için kolon üzerinde sağ tuş yapıp Filitre Temizle seçeneği seçip kaldırmış olursunuz.

Özel Alanlar: Gusto Dinamik İzleme programı kullanıcıların yeni kolon belirlemelerini sağlayarak kolonlar üzerinde bulunan verilerde işlem yapma olanaklarını sağlar.Örnek olarak Yevmiye Fiş listesindeki borçların %10 nu almak için;Özel alanlar ekranı açılır “EKLE” butonu ile açılacak ekranda Fields kısmı liste ekranında bulunan kolonların bulunduğu yerdir burdan BORÇ TOPLAM çift tıklanarak seçilir, işlem alanından yapacağımız işlem seçilip kaydedilir.

Hazırlamış olduğunuz yeni kolon sütünların en sonunda bulunur. Bu kolonu daha sonra istediğiniz alana taşıyabilir.Yapmış olduğunuz yeni kolonu , kolonu gizlededikten sonra yeniden almak için kolon seçimi ekranından kullanabilirsiniz.

Soldan Sabit: Seçtiğiniz kolonu sola dayar ve bu kolonun yerine değiştirme yada sağa geçiş oku ile işlem yaptığınızda kolonun hep sola dayalı bir biçimde durmasını sağlar. Bu sayede diğer kolonlarda karşılaştırma, bakma, sezme işlemlerini rahatlıkla yapmış olursunuz. Solo dayalı olan kolonun yeri değiştirilemez hep sabit kalır.

Sağa Sabit: Sola Sabit seçeneğinde yaptığınız herşey sağa sabit içinde geçerlidir, tek fark kolonu en sağa dayar.

Serbest:Kolonların üzerinde uyguladığınız sağa ve sola sabit işlemlerini uyguladığınız kolonların üzerinde gelip “SERBEST” seçeneğini seçtiğinizde kolon özelliğini iptal eder ve kolonları istediğiniz aralığa taşımanızı sağlar.

Tüm Grupları Aç: Gruplama işlemi yapıldıysa eğer bu seçenekle ön izleme görüntünüzüne grup biçiminde listede bulanan veriler gelmektedir.

Grup Altlıklarını da Göster: Sadece grupladığınız verileri ekranda gösterir, detayını göstermez.

Filitre Bilgisini de Göster: Liste ekranında filitre işlemi yapılmışsa eğer hangi filitreleme üzerinden verilerin geldiğini dokumanın altında gösterir.

Liste Altlığınıda Göster : Kolonların birleşiminden bulunan seçeneklerde GRİD ALTLIĞINI GÖSTER seçeneği ile işlem yapılmış ise bu görüntüyü dökümana yansıtmak için kullanılır.

Kolon Başlıklarını Göster: Önizleme ekranında başlık çubuğunun gözükmesini sağlar.

Yatay Çizgiler Göster: Satırda bulunan Yatay Çizgiler önizleme ekranında da gözükür.

Dikey Çizgiler Göster:Sütunda bulunan dikey çizgiler önizleme ekranında gözükür.

Sadece Seçilen Satırları Göster:Ctrl tuşu ile satırlar seçilir ve seçmilmiş alan önizleme ekranında gösterir.

Bağlı Raporlar:Liste ekranlarına bağlı olarak Gusto içerisinde bulunan standart raporları Gusto Dinamik İzleme programına bağlayabilir.

Bağlı raporlar butonunu tıkladığınız anda Crystal Raporları alanına erişiriz ve bağlamış olduğunuz raporlar bu dizin altında bulunmaktadır.