Belgelerde Standart Başlık Yapısı

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Özellikler >

Belgelerde Standart Başlık Yapısı

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Hareketlerde Standart Başlık Yapısı 4 alandan oluşur. Bunlar:

1.

Tarih

2.

Seri

3.

No / Yeni / Aç

4.

Referans No / Ara

Standart Başlık yapısı Satın Alma > Alınan Teklif üzerinden anlatılacaktır.

clip0482

Alınan Teklif seçildikten sonra  form açılır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

Açılan Teklif ekranında Başlık / Belge biligleri aşağıdaki gibidir.

clip0484

Tarih: Günün tarihi varsayılan tarih olarak gelir. Oka tıklanarak kaydı yapılacak olan alınan teklifin ait olduğu tarih gün /ay /yıl formatında seçilmelidir.

clip0485

Seri: Yapılan hareketin hangi seriye ait olduğunun belirlenebilmesi için, açılan kutu düğmesine tıklanarak “Seri” seçimi yapılmalıdır. Seri alanında listelenen serilerin tanımlarının daha önce Gusto ERP Yazılımı'nda yapılmış olması gerekir. Kullanıcının yetkisine göre Gusto ERP Yazılımı'nda sistemde tanımlanmış olan seriler listelenir. Kaydı yapılacak olan alınan teklifin serisi  seçilmelidir.

clip0486

No / Yeni / Aç: Seçilen seride yapılacak hareketin numarası bu alanda “Yeni” düğmesine tıklanarak belirlenir. “Yeni” düğmesine tıklandığında, program “No” alanına, seçilen seriye ait sıradaki numarayı yazar. Daha önce kaydı yapılan bir hareketi açmak için, No alanındaki açılan kutudan hareket numarası seçilerek, düğmesine tıklanmalıdır.

clip0487

Referans No / Aç: Teklifle ilgili gruplama yapmak ya da teklifi kullanıcının bulmasını, takip etmesini kolaylaştıracak bir numara verilmek istenir ise Referans No alanına girilir. Referans No bilgi amaçlı olarak girilir. Örneğin Alış faturası matbuz form üzerindeki fatura numarası referans numarasına kaydedilebilir. Referans Numarasına göre arama teklif ayrıntıları görülmek istenir ise Referans No yanındaki Ara butonuna tıklanır.

clip0488

Ara butonuna basılarak da daha önceden girilmiş olan Referans numaralarından biri seçilebilir. Ara butonuna basıldığında Referans Numarasına göre Arama ekranı karşımıza çıkar.

Burada Referans No biliniyor ise girilir. Ara butonuna basıldığında Referans No, Seri No, Tarih, Firma No ve Firma Adı bilgileri listelenir.

Eğer ilgili Referans No bilinmiyor ise Tarihe Göre Arama Yap Check’i işaretlenir, Bas. Tarih Bit. Tarih girilerek iki tarih arası teklifler listelenir.

clip0489

 

SERİLER

Gusto ERP Yazılımı'nda en önemli noktalarından birini oluşturan seriler Gusto ERP Yazılım'ı üzerinden belirlenmektedir.  Seriler ile şubelerin kendilerine ait serileri tanımlamaları, yetkilendirmeleri yapılarak bir başka şubenin diğer şubenin serilerini görme ve işlem yapma ihtimali ortadan kaldırılır.

Seri Tanımlamanın Önemi:

Seri tanımlamaları Gusto ERP Yazılım'ı üzerinden yapılmaktadır. Seri tanımları her hareket tipi için tanımlanır. Firmadaki şubelere ve hareketin ayrıntısına göre ayrı bir seri tanımı yapılabilir. Örneğin toplu Talep Formunda ilk iki karakter şube tanımını, sonraki üç karakter talebin programını belirtmektedir. Talep listesi alındığı zaman taleplerin sadece serilerine bakılarak hangi şube için tanımlandığı ve programının ne olduğu anlaşılabilir. Ayrıca listeleme ve arama kısımlarında aranan özellikteki taleplerin listelenmesi sağlanabilir.

02-YVF-10 serisinin ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse:

02: Şube Kodu;

YVF: Yevmiye Fişi;

10: Yıl Kavramı; 2010 yılını belirtmektedir.

AF-YD serisinde ise Alış Faturası ve Yurtdışı kısaltmalarından bir alış fatura serisi tanımlabilir.

Serilerin oluşturulma yapısı firmaya göre değişkenlik göstermektedir.

Seri Yetkileri

Likom Gusto ERP Yazılımı'nda Seri Yetkileri ile seri tanımlanmış olan modüllerin serilerine, kullanıcı grubu bazında ayrı ayrı yetki verilebilmesi sağlanmıştır.

Likom Gusto ERP Yazılımı'nda Seri Yetkileri özelliğini kullanabilmek için, Gusto Sistem > Tanımlar > Gusto Sistem Tanımları > Firmaya Bağlı Tanımlar > Genel Öndeğerler > Genel sekmesinde ‘Seriler için yetki kontrolü yap’ seçeneği işaretli olmalıdır.

Gusto Sistem de Seri Yetkileri özelliği işaretlendikten sonra, seri için yetki verilmeyen kullanıcı grubu, işlem yaptığı belgede seri seçimini yapamaz. Birden fazla seri olması durumunda ise hangi seri\seriler için yetki verildi ise diğer seriler seri seçim alanında izlenemediği için yetki tanımlanan seriler ile ilgili seçim yapılarak işleme devam edilir.

Seri-Şube Bağlantıları

Likom Gusto ERP Yazılımı'nda  Serilere Ait Şubeler ile hangi serinin hangi şubede kullanılacağı belirlenir.

Likom Gusto’da Seri Ait Şubeler özelliğini kullanabilmek için,  Gusto Sistem > Tanımlar > Gusto Sistem Tanımları > Firmaya Bağlı Tanımlar > Genel Öndeğerler > Genel sekmesinde ‘Seri Şube Bağlantısı Dikkate Alınsın’ seçeneği işaretli olmalıdır.

Açılan pencerede Hareket Türleri, Seriler, Şube Kısa Adları ve Şube Adları yer almaktadır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Hareket Türleri ve Seriler pencereye otomatik olar düşer burada Şube Kısa Adı  alanında bulunan, şubelerin seçimi yapılır.

STOK HAREKET TÜRLERİ

Likom Gusto ERP Yazılımı'nda stoktaki malzemelere ilişkin 34 tip stok hareketi yapılabilir. Firmaya Bağlı Tanımlar modulünün Diğer Tanımlar menüsü Stok Hareket Türleri seçeneğinden ilgili hareketlerin adları izlenebilir. Stok hareketleri Giriş Hareketleri ve Çıkış Hareketleri başlıkları altında listelenmiştir. Kullanıcının isteğine göre bu alandan stok hareket türlerinin uzun isimleri değiştirilerek programa kaydedilebilir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.