Kullanıcı Tanımlı Ek Kodlar

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Özellikler > Kart ve Hareketlerde Kullanılan Ek Bilgiler >

Kullanıcı Tanımlı Ek Kodlar

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Gusto Sistem’den Kullanıcı Tanımlılar için kod seviyesi tanımlandığı takdirde, kartların Kullanıcı Tanımlı sekmesindeki alanlar seçilebilir olarak gelir. Kullanıcıların genelde düştükleri bir yanılgı, Gusto Sistem’den yapılan tanımlamanın 'Kullanıcı Tanımlı'ların tanımlanma işlemi olduğudur. Oysa Gusto Sistem’de, Kullanıcı Tanımlı kod seviyelerinin özellikleri belirlenir. 'Kullanıcı Tanımlı'lar ise, kart ve hareketlerin Kullanıcı Tanımlı sekmelerinden yapılır.

Kullanıcı Tanım Ek Kodlar'a Gusto ikonuna tıklanarak Tanımlar Sekmesi'nden ulaşılır. exp_collapse

 

tog_minusKullanıcı Tanımlı Ek Kodlar Ekran Özellikleri

Kullanıcı Tanımlı Ek Kodlar Menüsüne tıklandığında ekrana aşağıdaki görüntü gelecektir:

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Ekranın sol tarafındaki Kullanıcı Tanımlı Ek Alanlar alanına, kullanılmak istenen modül ve tür bilgisi girilir. Bu seçimlerin sonucuna göre sistemde varolan listeler aşağıdaki boş alanda görünür.

genelkultan

 

Boş alanda beliren listenin verileri ekranın sağ tarafındaki alanda gösterilir.

genelkultan2

Üzerinde işlem yapmak istenilen satıra çift tıklanarak ilgili belge açılır.

kultanpen

 

Genel Sekmesi

Üst Kodu - Üst Adı: Eğer hesap başka bir hesaba bağlı ise burada bağlı olduğu o hesabın kodu ve adı görüntülenecektir.

Kodu - Adı: Bu alanda hesaba ait olan kod ve ad görüntülenecektir.

 

Eğer listede varolan hesaplar dışında yeni bir hesap açmak istenirse, liste ekranında boş bir alana sağ tıklanıp yeni hesap aç denir ve gerekli veriler girilerek hesap oluşturulur.

genelyenihesapac

 

 

Bağlı Kayıtlar Sekmesi

Bu sekmede söz konusu hesaba bağı olan kayıtların Tarih, Seri ve Seri No bilgileri görüntülenir.

genelkultanbağlıkayıtlar

 

 

tog_minusYapılan Tanımlamaları Görüntüleme

İlgili modüle ait ekran açılıp başlık bilgileri doldurulduktan sonra, Satır İşlemleri alanından 'Ek Bilgiler'e tıklanarak Kullanıcı Tanımlı Alanlar sekmesine ulaşılır, kod seviyeleri tanımlanan alanlar seçilebilir olarak gelecektir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Bu alanların sağ tarafında bulunan “Tanımlar” düğmesine tıklandığında, ekrana açılan pencereden kod seviyesine göre Kullanıcı Tanımlılar için hesap planı tanımlanabilir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

Tanımlama işlemi sonrası, Kullanıcı Tanımlı sekmesinde bulunan açılan kutu (Combo box) butonuna tıklandığında, yapılan Kullanıcı Tanımlı Sevk Emri tanımının buraya yansıdığı görülebilir ve seçim yapılabilir. Her kart ve hareket tipi için ayrı bir Kullanıcı Tanımlı sevk emri olması gerekir. Örneğin, Cari Kart için yapılmış olan Kullanıcı Tanımlılara stok kartından ya da senet çeklerden ulaşılamaz.

Birinci Kullanıcı Tanımlı alanında yapılan sevk emri tanımlamaları, diğer kullanıcı tanımlı sekmelerine yansımaz. Gusto Sistem’de kod seviyeleri tanımlanmış her kullanıcı tanımlı için Likom Gusto’da Kullanıcı Tanımlı sekmesinin “Tanımlar” düğmesine tıklanarak yeni bir sevk emri tanımı yapılmalıdır.

A_caution_128

Likom Gusto ERP Yazılımı’nda Kullanıcı Tanımlı alanlar, kullanıcının kartlarına alternatif kod seviyesi yardımıyla kolaylıkla takip edebilmesi içindir. Bu nedenle, alt kartları olan ana kartta Kullanıcı Tanımlı sekmesi olmaz.