Görsel Tasarım

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom e-Fatura > Likom e-Fatura Yazılımı Kullanımı (Offline) > Likom e-Fatura Modülü Genel Tanımları >

Görsel Tasarım

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Görsel Tasarım grubunda yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir.

 

Görsel Fatura Tasarımı

Kullanılacak Fatura Görsel Tasarımları

 

 

clip1359fatt

‘Görsel Tasarım’ grubunda yer alan başlıklara ve bu başlıklar altında yapılabilecek işlemler ilgili başlıklar altında detaylı olarak tarafınıza aktarılmıştır.

 

 

tog_minusGörsel Fatura Tasarımı

‘Genel Tanımlar’ sekmesi ‘Genel Tanımları’ grubu altında yer alan ‘Görsel Fatura Tasarımı’ fonksiyonu ile Likom e-Fatura Yazılımı ile oluşturulan e-Faturaların görünümünde istenilen değişikliğin yapılması mümkün hale getirilmiştir. ‘Görsel Fatura Tasarımı’ butonuna basıldığında kayıtlı fatura tasarımları listenmektedir.

Görsel fatura tasarımı iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki temel fatura tasarımı olup görsel fatura tasarım ekranında yer alan özellikler görsel araçlar kullanılarak değiştirilebilmektedir. İkinci görsel fatura tasarımı seçeneği gelişmiş fatura tasarımı olup bu seçimi yaparak e-faturanın görünümünü HTML kodunda yapacağınız değişiklikler ile düzenleyebilirsiniz.

fatclip0047

Mevcut bir e-Fatura görsel tasarımını güncellemek için ‘Aç’ butonu kullanılarak görsel tasarım açılır ve istenen değişiklikler yapıldıktan sonra ‘Kaydet’ butonuna basılır.

clip1660

 

‘Tasarım Türü’ seçimi yardımı ile fatura görseli üzerinde hazır temalar kullanılarak, basit tasarım seçenekeleri ya da gelişmiş tasarım seçenekleri kullanılarak değişiklikler yapılabilmektedir.

 

Tasarım Türü: e-Fatura Görsel Tasarımı hazırlama aşamasında kullanılmak istenilen tasarım türü seçiminin belirtildiği alandır.

                              Tasarım Türü çeşitilerine ait detaylar aşağıdaki gibidir.

 

Hazır Temaları Kullan:

 

‘Hazır Temaları Kullan’ seçeneği yardımı ile Likom e-Fatura Yazılımı ile birlikte gelen standart fatura temaları kullanılarak gönderilecek e-Fatura tasarımına ait tema değiştirilebilmektedir.

e-Fatura için görsel tasarım yapılırken Likom e-Fatura Yazılımı içerisinde standart olarak kullanıcıya sunulan temalardan biri kullanılmak isteniyor ise bu seçenek işaretlenmelidir.

 

Aşağıdaki listelenen hazır temalardan uygun olan tema seçildikten sonra “Yenile” butonuna basılarak seçili temanın uygulanmış olduğu fatura tasarımı görüntülenebilir.

fatclip0071

Tema seçimi yapıldıktan sonra e-Fatura görseli üzerinde; yazı fontu, yazı tipi ve yazı rengi değiştirme gibi değişiklikler yapılmak istenir ise ‘Basit Tasarım’ ya da ‘Gelişmiş Tasarım’ seçimlerinden biri seçilerek fatura görseli üzerinde çeşitli değişiklikler yapılabilmektedir.

 

Basit Tasarım:

 

e-Fatura için görsel tasarım yapılırken yazı tipi, yazı rengi vb. değişiklikler yapılmak isteniyor ise ve gelişmiş tasarım ile değişiklik yapılabilecek düzeyde HTML kodu bilgisine sahip değil iseniz bu seçenek işaretlenmelidir.

Basit tasarım seçenekleri üzerinde istenilen değişikliker yapıldıktan sonra “Yenile” butonuna basılarak değişikliklerin uygulanmış olduğu fatura tasarımı görüntülenebilir.

fatclip0072

Gelişmiş Tasarım:

 

e-Fatura için görsel tasarım yapılırken HTML kodu değiştirilerek fatura tasarımı düzenlenmek isteniyor ise bu seçenek işaretlenmelidir.

Gelişmiş tasarım seçenekleri üzerinde istenilen değişikliker yapıldıktan sonra “Yenile” butonuna basılarak değişikliklerin uygulanmış olduğu fatura tasarımı görüntülenebilir.

fatclip0073

e-Fatura tasarımında yapılan değişiklikleri görüntülemek için ‘Önizleme’ sekmesinde yer alan “Yenile” butonuna basmak yeterli olacaktır.

Eğer fatura tasarımına şirketinize ait logonuzu eklemek isterseniz “Sayfa Üstü Resim” ve “Sayfa Altı Resim” kutucuklarını işaretleyerek fatura görünümüne istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz.

Resim eklemek için ise ‘Resim Yok’ yazılı alan sağ tıkladıktan sonra çıkan seçenekler arasından “Yükle”yi seçmeniz gerekmektedir.

fatclip0074

Yükleme ikonuna tıkladıktan sonra görüntülenen dosya seçim penceresi aracılığıyle yüklemek istediğiniz resim dosyasını seçebilirsiniz.  Seçili resim dosyasının e-fatura görseli üzerindeki görüntüsünü de “Yenile” butonuna bastıktan sonra görebilirsiniz.

fatclip0075

tog_minusKullanılacak Fatura Görsel Tasarımları

Müşteri-Fatura Görsel Tasarım Eşlemeleri ekranı, müşterilere gönderilecek olan e-faturaların hangi müşteri için hangi görsel fatura tasarımı kullanılarak oluşturulacağının belirtildiği tanımlama ekranıdır.

 

Eğer bir müşteri, herhangi bir görsel tasarım ile eşlenmemiş ise bu müşteri için varsayılan görsel olarak belirtilmiş olan görsel fatura tasarımı kullanılır. Bu nedenle bir müşteri için görsel fatura tasarımı eşlemesi yapılmayacak olsa bile ‘Varsayılan Fatura Tasarımı’ seçimi yapılmalı ve ardından “Kaydet” butonuna basılarak varsayılan görsel fatura tasarımı kaydı tamamlanmalıdır.

clip1661

Müşteri-fatura görsel tasarım eşlemesi yapmak için ‘Müşteri-Fatura Görsel Tasarım Eşlemeleri’ ekranında yer alan ‘Müşteri Kodu’ alanından müşteri seçimi yapılır. Müşteri seçimi yapıldıktan sonra bu müşteriye gidecek olan e-faturalar için kullanılacak olan e-fatura görsel tasarımının hangi fatura serisi için geçerli olduğu ‘Fatura Serisi’ alanı kullanılarak belirtilir. Seçili müşteri ve fatura serisi için hangi e-fatura görsel tasarımının da kullanılacağı belirlendikten sonra ‘Kaydet’ butonuna basılarak müşteri-fatura görsel tasarım eşleme işlemi tamamlanır.