Kullanıcı Tanımlı Alanlar

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Özellikler > Kart ve Hareketlerde Kullanılan Ek Bilgiler >

Kullanıcı Tanımlı Alanlar

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Gusto Sistem’den Kullanıcı Tanımlılar için kod seviyesi tanımlandığı takdirde, kartların Kullanıcı Tanımlı sekmesindeki alanlar seçilebilir olarak gelir. Kullanıcıların genelde düştükleri bir yanılgı, Gusto Sistem’den yapılan tanımlamanın Kullanıcı Tanımlıların tanımlanma işlemi olduğudur. Oysa Gusto Sistem’de, Kullanıcı Tanımlı kod seviyelerinin özellikleri belirlenir. Kullanıcı Tanımlılar ise, kart ve hareketlerin Kullanıcı Tanımlı sekmelerinden yapılır.

Kullanıcı Tanımlı sekmesine tıklandığında, kod seviyeleri tanımlanan alanlar seçilebilir olarak gelir. Bu alanların sağ tarafında bulunan “Tanımlar” düğmesine tıklandığında, ekrana açılan pencereden kod seviyesine göre Kullanıcı Tanımlılar için hesap planı tanımlanabilir. Açılan hesap planının özellikleri diğer hesap planlarıyla tamamen aynıdır (Stok, Muhasebe vb). Hesap planı tanımlama işlemi sonrası, Kullanıcı Tanımlı sekmesinde bulunan seçim kontrolü (Combo box) butonuna tıklandığında, yapılan Kullanıcı Tanımlı Hesap Planı tanımının buraya yansıdığı görülebilir ve seçim yapılabilir. Her kart ve hareket tipi için ayrı bir Kullanıcı Tanımlı hesap planı olması gerekir. Örneğin, Cari Kart için yapılmış olan Kullanıcı Tanımlılara stok kartından ya da senet çeklerden ulaşılamaz.

Birinci Kullanıcı Tanımlı alanında yapılan hesap planı tanımlamaları, diğer kullanıcı tanımlı sekmelerine yansımaz. Gusto Sistem’de kod seviyeleri tanımlanmış her kullanıcı tanımlı için Likom Gusto’da Kullanıcı Tanımlı sekmesinin “Tanımlar” düğmesine tıklanarak yeni bir hesap planı tanımı yapılmalıdır.

 

tog_minusKullanıcı Tanımlı Alan Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcı Tanımlı Alan oluşturulması için öncelikle Yetkili kullanıcı tarafından GustoSistem'e giriş yapılması gerekir. Gusto Logosuna tıklanılır. Tanımlar sekmesinden Gusto Sistem Tanımlarına tıklanılır.exp_collapse

Açılan Gusto Sistem Tanımları ekranında Gusto Logosuna tıklanarak Firma Dönem seçilir.

Sonrasında ise Firmaya Bağlı Tanımlar > Kullanıcı Tanımlı Ek Kod ikonuna tıklanılır açılan Kullanıcı Tanımlı Alan Tanımı ekranından gerekli tanımlamalar yapılır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Modül : Kullanıcı tanımlı ek kodun kullanılacağı Likom Gusto ERP ekranı seçilir.

Tür : Hareket, Fiş Başlığı veya Kart seçeneklerinden birisini seçerek ilgili ekrana ait olarak başlık veya satırında tanım yapılması sağlanır.

Alan Seviyeleri; ile tanıma bağlı oluşturulacak ağaç yapının kırılım yapısı belirlenir.

Alan Yetkilleri : yapılan tanımlamanın kullanıcı grubu bazında yetkilendirmesi sağlanır.

Alt Türler : Fatura ekranları için tür bazında tanımlama yapılabilmesi sağlanır.