Kurulum ve İlk Çalıştırma

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom Gusto Olay Yönetimi >

Kurulum ve İlk Çalıştırma

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 

Olay Yönetimi yazılımını kurmak için kurulum dosyalarından setup.exe dosyasına çift tıklanır. Olay Yönetimi kurulum sihirbazı size rehberlik edecektir.

Kurulum İlk Sayfası

Kurulum İlk Sayfası

Kurulum Dizini Seçimi

Kurulum Dizini Seçimi

Kurulum Sonlandırma

Kurulum Sonlandırma

Crystal Runtime Kurma Sihirbazı

Crystal Runtime Kurma Sihirbazı

 

Sihirbazın ilk sayfasında genel bilgiler bulunmaktadır. İkinci sayfada Olay Yönetimi uygulamasının kurulum dizini belirlenmektedir. Varsayılan dizin

64 bitlik bilgisayarlar için

C:\Program Files (x86)\Likom\Likom Gusto Olay Yonetimi\

32 bitlik bilgisayarlar için ise

C:\Program Files\Likom\Likom Gusto Olay Yonetimi\

dizinidir. İstenirse bu dizin değiştirilir.

Bir sonraki sayfada  yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kurulum tamamlandığında Crystal raporlarının çalıştırılabilmesi için gerekli olan Crystal runtime versiyonunu (v11.5.3700.0) yükleyecek sihirbaz belirecektir. Crystal raporları alınacaksa bu kurulumun tamamlanması gerekmektedir.

 

tipbulb Crystal Runtime

Crystal runtime yükleme paketi Olay Yönetimi kurulum dizininde Crystal Runtime dizininde de bulunmaktadır.  Bu dizindeki setup.exe uygulaması çalıştırılarak da Crystal runtime yüklenebilir.

Varsayılan dizin Crystal runtime kurulum dizini:

C:\Program Files (x86)\Likom\Likom Gusto Olay Yonetimi\Crystal Runtime

dir

 

İlk Çalışma


 

Olay Yönetimi ilk kez çalıştırıldığında yapılandırma bilgilerinin belirlenmesinde yardımcı olacak Sistem Yapılandırma Sihirbazı  belirecektir.

Sistem Yapılandırma Sihirbazı

Sistem Yapılandırma Sihirbazı İlk Sayfası

Sihirbazın ilk sayfasında genel bilgi, ikinci sayfasında exp_collapseoy tanımların kaydı için kullanılacak veri tabanının bağlantı bilgisi , üçüncü sayfasında exp_collapseoy, SMTP bilgileri,  bir sonraki sayfada exp_collapseoy ise e-posta şablonları kayıt dizini belirlenmektedir.

Olay Yönetimi yazılımının v1 versiyonlu tanımları bulunursa, bu tanımları v2 sürümüne uygun olarak çevirecek yazılımın başlatılabileceği sayfa sihirbazın son sayfası exp_collapseoy olarak gözükecektir.

 

Eski Sürümde Tanımlı Olayları Yeni Tanıma Çevirme


Çevirici yazılımı sistem yapılandırma sihirbazından açılabilir. Ekran görüntüsünden de anlaşılabileceği gibi önceki kayıtların bulunduğu veri tabanı(kaynak veri tabanı) ve çevrilen tanımların kaydedileceği veri tabanı (hedef veri tabanı) bağlantı bilgileri belirtilip Convert  düğmesine tıklanır. Çevrilecek tanım türleri seçimlerinin tümü varsayılan olarak seçili gelmektedir. Çevirmek istemediğiniz tanımların seçim işaretini kaldırabilirsiniz. Fakat tanımların birbiri ile ilişkisi olduğundan bunu yapmanızı önermeyiz. Çevirme işlemlerinin durumunu ekrandaki listeden takip edebilirsiniz. Yeşil renki olarak gösterilen satırlar başarılı, kırmızı renkteki satırlar ise çevirme işlemi sırasında hata oluştuğunu gösterir.

 

Çevirici Yazılımı

Çevirici Yazılımı

 

 

Olay Yönetimi'nin tanımları kaydetmek için kullanacağı veri tabanı tabloları belirtilen veri tabanına ilk açılışta oluşturulacaktır. Bir sonraki aşamada lisans kontrolü yapılacaktır. İlk çalıştırmada veya lisans yöneticisine bağlanılamadığında  lisans yöneticisi adresinin belirleneceği diyalog belirecektir. Lisans kontrolü başarılı olarak sonuçlanmadığı sürece Olay Yönetimi yazılımını kullanmak mümkün değildir.