Entegrasyon ile Yevmiye Fişi Oluşturma

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Muhasebe >

Entegrasyon ile Yevmiye Fişi Oluşturma

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Entegrasyonla Kayıt İşlemleri

Şimdiye kadar yevmiye fişi ile ilgili olarak yevmiye fişi satır işlemlerinde bahsedilen özellikler doğrudan giriş ile ilgili özelliklerdir. Entegrasyon ile yevmiye fişi oluşturma işlemi ise kısaca şu şekildedir;

Muhasebeleştirme işlemi yapılan tüm hareketlerde yevmiye fişi oluşturma işlemi entegrasyon ile yapılabilmektedir. Örnek bir alış faturası muhasebeleştirmesi üzerinden entegrasyon ile yevmiye fişi oluşturma anlatılacaktır;

Alış faturası kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra ekranın sol alt köşesinde bulunan “Muhasebeye Kaydet” butonu ile muhasebeleştirme işlemine başlanılır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Muhasebeye Kaydet simgesine tıklandıktan sonra aşağıdaki ekran karşımıza çıkacaktır;

clip0108x

Muhasebeye kayıt ekranı açıldıktan sonra hareket durumu, fiş serisi, istenilirse ortak açıklama yazıldıktan sonra “Yeni Bir Yevmiye Fişi Oluştur” veya “Tüm İşlemleri Seçilecek Bir Yevmiye Fişine Ekle” seçeneklerinden yapılacak olan işleme göre seçim gerçekleştirilir. Şayet hareket için yeni bir fiş oluşturulacaksa “Yeni Bir Yevmiye Fişi Oluştur” seçeneği, ya da ilgili hareketler daha önce kaydedilmiş bir yevmiye fişinin üzerine eklenecek ise “Tüm İşlemleri Seçilecek Bir Yevmiye Fişine Ekle” seçimi yapılır. Muhasebeye kaydetme işleminden vazgeçilmesi durumunda ise “Vazgeç” simgesine tıklanır.

Seçim yapıldıktan sonra yevmiye fişi ekranı açılır ve satırlar otomatik olarak aktarılır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Ardından satırlara veya fişe ek bilgi girilebilir. Yeni satır eklenebilir veya silinebilir. İşlemler tamamlandıktan sonra “Kaydet” simgesi ile hareketin muhasebeleştirme işlemi tamamlanmış olur.

Entegrasyon ile kaydedilmiş olan hareketler Entegrasyon sekmesinde, Doğrudan Girilen Fişler Doğrudan Giriş sekmesinde görüntülenecektir.

A_caution_128

Entegrasyon ile kaydedilen yevmiye fişlerinin silme işlemi için öncelikle Kaynak Hareket simgesi ile kaynak harekete gidilir ve bu ekranda bulunan muhasebe kaydını iptal et seçeneği seçilerek gerçekleştirilir.