KDV Tanımları

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Muhasebe >

KDV Tanımları

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Faturada belirtilen %1, %8 ve %18 oranlı kdv tutarlarının 191 ve 391 hesaplar altında muavin bazında muhasebeleştirilebilmesi için KDV Tanımları ekranında gerekli tanımlamalar yapılmalıdır.

KDV Tanımları ekranına ulaşmak için Gusto Logo > Tanımlar > KDV Tanımları ekranından erişim sağlanır.

exp_collapse


Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Alış ve Satış hareketleri için Stok/Hizmet/Demirbaş satırları için ayrı ayrı tanımlama yapılması gerekmektedir. Ekranın üst kısmında bulunan Hareket Türü alanından Alış veya Satış seçilir. Alt tarafında bulunan Kart Türü alanından ise Stok, Hizmet ve Sabit Kıymet seçilir. Alt tarafta bulunan grid üzerinde Tanım Adı alanına tanımlama için isim verilir. Min.KDV Oranı ve Max.KDV Oranı alanlarına kdv oranlarının denk geldiği aralıklar seçilmelidir. Muhasebe kodu alanına ilgili satırda yapılan tanımlamaya uyan entegrasyonun hangi muhasebe hesabına gideceği seçilir. Serbest alanı ise, eğer faturada kdv oranı serbest seçilmiş ve belirtilen oranlar dışında bir kdv oranı verilmiş ise kartın entegrasyon bilgisinden değil bu alanda yapılan tanımlamadan muhasebeleşeceğini ifade eder.

 

Eğer, bu ekranda herhangi bir tanımlama yapılmazsa ilgili fatura muhasebeleştirilirken kartın arkasında bulunan hesaba kayıt atmaya devam edecektir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Yukarıdaki alış faturasında aynı hizmete ait %0, %1, %8 ve %18 oranlarında satırlar eklenmiştir. İlgili fatura muhasebeye kaydedilirken;

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Şeklinde ayrı satırlar olarak kaydedilecektir.