Ole Nesnesi

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Genel Özellikler > Kart ve Hareketlerde Kullanılan Ek Bilgiler >

Ole Nesnesi

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

OLE Nesneleri, OLE Nesnesi desteği olan herhangi bir program tarafından yaratılmış dosya tiplerini kapsar. Word, Excel, Power Point, Help ve Resim formatındaki dosyalar bu tanıma girerler. Örneğin, personel kartlarına ilgili personelin scanner’da taranmış fotoğrafı bağlanabilir. Ancak herhangi bir kart, hareket ya da fiş başlığına bağlanan OLE Nesnesini açacak program, makinada yüklü olmalıdır. Herhangi bir alana OLE nesnesi olarak Word dokümanı bağlandığında, bu dokümanı açmak için makinada çalışabilen Word programı olmalıdır.

Bunun yanısıra, çok kullanıcılı sistemlerde bağlanmak istenilen OLE Nesnesi herkesin ulaşabildiği bir sunucuda (server) bulunmalıdır. Örneğin; A kullanıcısı kendi makinasında “My Documents” dizini altında bulunan bir dosyayı cari kartlardan birine bağladıktan sonra, B kullanıcısı bu dosyayı açmak istediğinde, dosya açılamayacaktır. Çünkü, A kullanıcısı, OLE Nesnesini bağladığı dosyanın adresini kendi makinasının “C:\” sürücüsü olarak verdiğinden, B kullanıcısı aynı dosyaya ulaşmak istediğinde, program bu dosyayı yine “C:\” de, yani B kullanıcısının kendi makinasında arar. Bulamayacağı için de dosya açılamaz. Bu tür bir duruma yol açmamak için bağlanmak istenilen tüm dosyaların, tüm kullanıcıların ulaşabildikleri herhangi bir sunucuya kopyalanması gerekir. Bu sunucunun mutlaka programın çalıştığı sunucu olması gerekmez, sadece tüm kullanıcıların ulaşabildiği bir server olması yeterlidir.

 

clip0098

Eğer bir alana OLE Nesnesi bağlı olduğu halde, dosya açılmak istenildiğinde, dosyanın bulunamadığı mesajı alınıyorsa, bunun nedeni;

1.

OLE Nesnesi silinmiş ya da taşınmış,

2.

OLE Nesnesini bağlayan kullanıcı dosyayı serverdan değil kendi makinasından bağlamış,

3.

Sunucunun bağlandığı sürücü (Map edilen drive) ile bağlantı kesilmiş (disconnect) olabilir.

 

OLE Nesnesi bağlanması işlemini Toplu Talep Formu Ek Bilgiler üzerinden anlatalım. Örneğin Yapılan Talep ile ilgili Ek bir dosya var ise (Talep Fişi hard copy dosyası scan edilmiş hali) öncelikle dosya server üzerinde tüm kullanıcıların ulaşabileceği bir lokasyona kopyalanır. Eklenilen dosya, Talep formu üzerindeki OLE Nesnesi sekmesinde Bağla butonuna basılarak Talep Kaydı içerisinde saklanabilir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Bağla butonuna basılarak çıkan ekranda Gözat’a tıklanarak dosya yeri gösterilir. Tamam’a basılarak dosyanın eklenmesi sağlanır.

clip0224

Dosya eklendikten sonra Etkinleştir ve Değiştir butonu aktif hale gelir. Etkinleştir butonuna basılarak döküman açılır. Değiştir butonuna basılarak Nesne Ekle ekranı açılarak dokumanın değiştirilmesi sağlanır.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.