Personel Vardiya Atama

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Üretim Planlama > Kapasite Planlama >

Personel Vardiya Atama

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Planlama modülündeki Personel Vardiya Atama ekranının kullanılabilmesi için öncelikle vardiya tanımları oluşturulmalıdır. Vardiya tanımları İnsan Kaynakları modülü Vardiya Listesi’nden tanımlanabilir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Vardiya Listesinden yeni vardiya butonuna tıklanıp Yeni Vardiya Tanımı ekranı açılır. Vardiya adı ve kısa adı girildikten sonra vardiyanın geçerli olduğu günler ve başlangıç/bitiş saatleri seçilir. Tanımlanan vardiyada mola var ise molalı vardiya tanımı seçilerek mola sayısı girilen. Girilen mola sayısına göre açılan pencerelerde mola bilgileri girilerek Kaydet butonu ile ilgili vardiya tanımı kaydedilir. Kaydedildikten sonra vardiyada net çalışma süresi ve toplam mola süresi hesaplanır, kontrol edip ekranı kapatabilirsiniz. Vardiya listesinden vardiya tanımını açarak tanımlanan vardiyanın durumunu aktif ya da pasif olarak işaretleyebilirsiniz.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

tog_minusVardiya Atama

Vardiya tanımlandıktan sonra atama yapmak için Planlama modülündeki Personel Vardiya Atama ekranı açılır.

gant60

 

Açılan ekrana aktif olarak işaretlenmiş vardiya tanımları düşmektedir. Başlangıç ve Bitiş tarhileri seçilerek Yenile butonuna tıklanır ve personeller listelenir.

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Vardiya atayabilmek için ilgili personelin hizasından atanacak günler seçilip yukarıdaki vardiya türlerinden seçim yapılır. Vardiya atandıktan sonra seçilerek sağ tuş tıklandığında atanan vardiya ile ilgili işlemler yapılabilir. Seçili Vardiyaları Gruba Ata seçeneği ile seçim yaptığınız vardiyayı o görev tanımındaki tüm personellere atayabilir, Seçili Vardiyayı Tüm Personele Ata seçeneği ile de tüm personellere aynı vardiyayı atayabilirsiniz.

 

gant53

 

Aynı şekilde gruba ya da tüm personellere olan atamaları personelin üzerine sağ tıklayarak Personelin Vardiyalarını Gruba Ata ya da Personelin Vardiyalarını Tüm Personellere Ata seçeneklerinden yapabilirsiniz.

gant54

 

Personel atamaları yapıdıldıktan sonra çizelgeleme işlemi gerçekleştirilebilir. Personel atamaları aynı zamanda Gantt Çizelgeleme ekranından da yapılabilir. Histogramda atama yapılacak olan personelin hizasında ilgili güne sağ tuşla tıklandığında o günler için tanımlanmış olan vardiyalar listelenir ve atanacak olan vardiya seçilebilir.

 

gant56