SMTP Ayarları

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom Gusto Olay Yönetimi > Arayüz ve Tanımlar > Ayarlar >

SMTP Ayarları

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

tog_minusSMTP Nedir

Elektronik posta gönderme protokolü (Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen iletişim kuralları bütünüdür (protokol) . Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe, istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gönderilecek e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır.

 

Outlook, Eudora, Kmail, Thunderbird, Evolution, Sylpheed gibi e-posta istemcileri, e-postalarınızı gönderilmek üzere sunucunuza iletirken SMTP hizmetinden faydalanırlar.

 

25 numaralı port SMTP sunucusu için ayrılmıştır.

 

<%OY%> 'nde olaylarda belirlenen e-posta eylemlerinin doğru çalışabilmesi için SMTP (Simle Mail Transfer Protocol) bilgilerinin doğru olarak belirlenmesi gerekmektedir. SMTP ayarları ekranında bu bilgiler belirlenmelidir. Bilgilerin doğruluğunu test etmek için Test grubu kullanılabilir.

 

SMT Ayarları

SMT Ayarları Ekranı

tog_minusSMTP Sunucusu

 

E-posta gönderimi yapılırken bağlanılacak sunucu adresidir.

 

tog_minusPort

 

E-posta gönderimi yapılırken iletişime geçilen sunucuda kullanılacak portdur.

 

tog_minusSSL (Şifreli Bağlantı Kullan)

 

E-posta gönderilirken SSL bağlantı kullanılacaksa bu işaret seçilmelidir. Bazı e-posta sunucuları bu bağlantıyı kullanmaktadır. Gmail de SSL bağlantı gerektiren sunuculardandır.

 

tog_minusKullanıcı Adı Şifre

 

Eğer bağlantıda kullanıcı adı / şifre bilgileri kullanılacaksa SPA seçeneği işaretlenmelidir. E-posta gönderilirken bağlanılan sunucu exchange sunucusu ve Olay Yönetimi uygulamasının çalıştığı bilgisayar Relay olarak tanımlanmışsa bu bilgilerin doldurulmasına gerek yoktur.

 

tog_minusAyarları Test Etme

SMTP ayarlarının doğruluğunu test etmek için Gönderen Kullanıcı seçilmelidir. Test için gönderilen e-posta da gönderen bilgisi seçilen kullanıcı olacaktır. Kime kontrolüne test için gönderilecek e-postanın alıcısı belirlenmelidir. Konu ve Mesaj kısmı da doldurulduktan sonra Gönder düğmesine tıklanmaldır.

E-posta gönderim durumu, beliren kontrolde belirtilecektir.

SMTP Test 

SMTP Test Bildirimi