Verilen Sevk Emri İptal İşlemi

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Satınalma > İşlem Dondurma >

Verilen Sevk Emri İptal İşlemi

Previous pageReturn to chapter overviewNext page
Show/Hide Hidden Text

Verilen Sevk Emri Dondurma ekranına Satın Alma modülü İşlem Dondurma bölümünden ulaşılır. exp_collapse

 

tog_minusVerilen Sevk Emri İptal Ekranı Başlık Bilgileri

versevkdon                     versevkdon2

Verilen Sipariş Dondurma ekranı başlık bölümündeki ilk alan Alıcı Türü alanıdır. Bu alan Alıcı Türü bazlı listeleme yapmaya yarar. Alıcı Türü girildikten sonra Alıcı Kodu ve Adı alanları aktif hale gelecektir. Bu alanlardan da seçim yapılmalıdır.

Personel alanı da aynı şekilde işlemektedir. Personel Türü seçildikten sonra Personel Kodu ve Adı alanları aktif hale gelcektir .Tek bir personel bazında işlem yapılmak isteniyorsa buna göre filtreleme yapılabilir.

 

versevkdon3

Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.
Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

tog_minusVerilen Sevk Emri İptal Ekranı Satır Bilgileri

clip0951

Seçim: Verilen Sipariş Dondurma ekranın en başında seçim kolonu bulunmaktadır. Bu kolonun amacı dondurma işlemi yapılacak satırın seçilmesini sağlamaktır. Eğer bu satırla işlem yapılacaksa seçim kutucuğu işaretlenmelidir.

clip0263esa

Sipariş Tarihi/Teslim Tarihi: Siparişin verildiği/teslim edildiği tarih bilgisini içeren kolondur.

Belge Seri No/Referans No: Belgeye ait seri/referans numarası bilgisini veren kolondur.

Satıcı Kodu/Adı, Personel Kodu/Adı: İşlemin ait olduğu satıcının kodu/adı ve işlemi yapan personelin kodu/adı bilgisini içeren kolonlardır.

Tutar/Genel Toplam, KDV: Siparişin tutarı, genel toplamı ve siparişe ait KDV tutarını nı veren kolonlardır.

Onay Durumu/Durumu/Açıklama: Belgenin onay durumunu (Onaylandı-Onaylanmadı-Onay Bekliyor) gösteren kolondur. Onayla ilgili açıklama varsa, açıklama alanında gösterilir.

Sipariş Dondurma Tarihi/Açıklaması: Siparişin dondurulma tarihi ve neden dondurulduğuna dair açıklama içeren kolonlardır.

Oluşturan Kullanıcı/Oluşturulma Zamanı: Bilgileri giren kullanıcı ve girdiği tarih-saat bilgisini içeren kolondur.

Değiştiren Kullanıcı/Değiştirilme Zamanı: Bilgileri son değiştiren kullanıcı ve değiştirdiği tarih-saat bilgisini içeren kolondur.

 

tog_minusVerilen Sevk Emri İptal Ekranı Satır İşlemleri

clip0970

 

Tarih: Verilen tarih aralığı içindeki belgelerin görüntülenmesini sağlar. Soldaki tarih alanı başlangıç, sağdaki tarih alanı bitiş tarihi seçimi içindir. Seçim yapılıp "Yenile" düğmesine basıldıktan sonra, seçilen aralıktaki belgeler ekrana yansır. Aynı işlem hafta ya da ay bazında da seçilebilir.

 

clip0263edc

 

Satırlar: Belge içinde birden fazla satır varsa ve bu satırlardan sadece birini dondurmak istenirse "Satırlar" düğmesine basılır. Dondurmak istediğimiz satır seçim kutucuğu kullanılarak seçildikten sonra işlem yapılmalıdır.

Seçim yapılıp "Satırlar" düğmesine tıklandıktan sonra aşağıdaki ekran açılacaktır:

 

clip0955

 

Açılan ekranda üzerinde işlem yapmak istenen satırın seçim kutucuğu işaretlenmeli ve eğer dondurmak isteniyorsa "Dondur" seçeneği seçilmelidir. Aynı zamanda eğer zaten dondurulmuş bir işlem ise ve dondurma işleminin kaldırılması isteniyorsa, "Çöz" seçeneği seçilmelidir. Hiçbir değişiklik yapmadan ekrandan çıkmak için "Vazgeç" seçeneği seçilmelidir.

Sipariş Dondur: Belgenin içindeki tüm satırlar dondurulmak istenirse "Sipariş Dondur" düğmesine basılır.

Diğer Kriterler: Seçim kriterlerinin belirlenmesini sağlayan bölümdür. Tıklandığında aşağıdaki ekran açılır:

 

clip0263uyt

 

•Genel Sekmesi: Sıralama seçenekleri, seriye göre arama, onay durum seçimleri, sözleşme bilgileri, teslimat durumu/tarihi ve referans numarasına göre arama seçeneklerini içeren sekmedir. ihtiyaca göre gerekli düzenlemeler yapılır.

•Stok Kodu Sekmesi: Üzerinde işlem yapılacak stoklar için gerekli başlangıç ve bitiş kodlarının girileceği alandır. Ad alanları, kodlar girildiğinde otomatik olarak gelir.

•Alıcı Kodu Sekmesi: Üzerinde işlem yapılacak alıcılar için gerekli başlangıç ve bitiş kodlarının girileceği alandır. Ad alanları, kodlar girildiğinde otomatik olarak gelir.

•Oluşturan/Değiştiren Sekmesi: Üzerinde işlem yapılan belgenin oluşturulma ve değiştirilme bilgilerini içeren sekmedir.

•Dondurma Kriterleri: Sipariş durumunun görülebileceği alandır.

 

Siparişi Düzelt: Düzeltmek istenen siparişe ait ekranı açarak üzerinde düzeltme apılmasını sağlar. Bu ekrana ait detaylı bilgi "Satınalma -Sevk Emri" başlığında verilmiştir.

Tümünü Seç/Tümünü Bırak: üzerinde işlem yapılan belgenin tüm satırlarını seçmek ya da seçili olan tüm satırları bırakmak için kullanılır.

Gönder: Bu düğme ile ekrana bağlanmış olan raporlar görülebileceği gibi, bu raporların ön izlemesi, raporun yazdırılması ve ekrana yeni rapor tanımlama işlemleri de yapılabilmektedir.

 

clip0956