Web Servis Tanım Ekranı

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Likom Gusto Olay Yönetimi > İleri Düzey Tanımlar ve Yazılım Kodları > Web Servisler >

Web Servis Tanım Ekranı

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

wsTanim

Web servis tanım ekranı elemanları

Web servis tanım ekranı diğer tanım ekranları gibi organize edilmiştir. Ekranın solunda tanımlı web servislerin bulunduğu bir liste, sağında ise bu listeden seçilmiş web servisin detayını gösteren bölüm bulunmaktadır.

Web servis tanım ekranı elemanları :

1.

Tanımlı Web Servisler: Tanımlanmış web servisler bu listede bulunmaktadır. Web servis yüklendiğinde adı otomatik olarak gelecektir. Kullanıcı bu ismi değiştirebilmektedir. Bu isim yazılım kodu kısmında belirleyici olacaktır. Başka bir deyişle bu isim web servisin yazılım kodu kısmında isim uzayı(namespace) olacaktır

2.

WSDL Linki: Servisin wsdl linkidir. Genellikle servis linkinin sonuna "?WSDL" eklenerek elde edilebilmektedir. (Örneğin servis linki http://www.likom.com.tr/ws.asmx ise wsdl http://www.likom.com.tr/ws.asmx?wsdl şeklinde alınabilir)

3.

Yükle: Linkte belirtilen wsdl dökümanını yükler.

4.

Dosyadan Al(WSDL): WSDL dökümanını dosyadan yüklemek için kullanılır.

5.

Dosyadan Al(C# Kaynak Kodu): WSDL'in C#'a dönüştürülmüş hali dosya olarak mevcutsa bu düğme sayesinde direkt olarak alınabilir.

6.

Bağlantı Kurarken Kimlik Denetleme: Web servis dökümanı link aracılığı ile alınıyor ve bağlantı için temel kimlik denetleme gerekiyorsa "Kullanıcı - Şifre bilgisi kullan" seçeneği işaretlenip kullanıcı ve şifre bilgileri girilebilir.

7.

Web Servis Sınıf ve Methodları Ağacı: Web servis yüklendikten sonra oluşturulan yazılım kodunun içerdiği sınıf ve methodlar ağaç olarak gösterilir.

8.

Web Servis Sınıf ve Methodları Diyagramı: Web servis yüklendikten sonra oluşturulan yazılım kodunun içerdiği sınıf ve methodlar diyagram olarak gösterilir.

9.

Diyagram Önizleme: Diyagramın genel görüntüsü ve kolay gezinimi için önizleme kısmıdır.

10.

svcutil Kullan: WSDL dökümanı alınırken svcutil aracı kullanılacaksa işaretlenmelidir.

11.

Yeni Web Servis tanımı eklemek için Ekle, mevcut tanımı silmek için Sil, tanımları kaydetmek için ise Kaydet düğmesi kullanılmaktadır.

 

 

tipbulb Web Servis Yükleme

Web servis yükleme işlemi, aslında WSDL de belirtilen servis ile iletişime geçip methodları koşabilecek yazılım kodunun üretilmesi işlemidir. WSDL dökümanı sadece bu işlem için bir seferlik kullanılmaktadır. Yazılım kodu üretildikten sonra yazılım kodları direkt kullanılmaktadır.